טיפול בכלי דם קטנים / גדולים | הרברט סמואל סנטר

טיפול בכלי דם קטנים / גדולים

קלוז אפ - עין עתידנית

טיפול בכלי דם קטנים/גדולים

ורידים ברגליים, או רשתות של נימים ברגליים או בפנים, הינם פגם אסתטי שניתן לטפל בו במגוון אופנים. התרחבות של כלי הדם המוכרת לנו כדליות ברגליים או כרשתות כחולות ואדומות של כלי דם דקיקים (נימים) נגרמת ממגוון סיבות. ביניהן: השמנה, עמידה מרובה, היריון, אי ספיקה ורידית, גנטיקה, נטילת תרופות המכילות אסטרוגן ומחלות שונות. לכן, העלמת ורידים ו/או נימים מחייבת התייעצות מקדימה עם רופא והתאמה נכונה של הטיפול.

לצד טיפול מניעתי תרופתי או אורתופדי בהתאם לצורך, אפשר וכדאי להעלים את כלי הדם הנפוחים והבולטים. ברוב המקרים ניתן להסתפק בפרוצדורות רפואיות פשוטות יחסית, אך לעיתים, אי אפשר לוותר על ניתוח.

מדוע כלי דם מתרחבים?

העלמת כלי דם רלוונטית כאשר הם מתרחבים ואינם מתכווצים בחזרה. בין היתר, ההתרחבות של כלי דם או ורידים נובעת מפגיעה במסתמים. היות והתפקיד של המסתמים הוא לוודא שהדם זורם לעבר הלב ולא לכיוון הרגליים, הפגיעה בתפקוד גורמת לתהליך הפוך ולהצטברות של דם בוורידים. בהמשך, אותם כלי דם מתרחבים, מתנפחים והופכים להיות בולטים יותר דרך העור.

אי-ספיקה ורידית

אנשי מקצוע מתייחסים למצבים של התרחבות כלי דם כאי-ספיקה ורידית וממחקרים עולה ששיעור הנשים שסובל מהתופעה גדול משמעותית בהשוואה לשיעור הגברים. 

השאירו פרטים לפגישת ייעוץ עם פלבולוג

טיפול בכלי דם קטנים/גדולים בעזרת תחבושת אלסטית

הטיפול הבסיסי ביותר בכלי דם בולטים הוא באמצעות תחבושת אלסטית. הוא נועד למנוע הווצרותם של ורידים בולטים ונימים מורחבים ולהעלימם במידת האפשר. בעזרת תחבושת אלסטית אפשר לנסות לשנות את קצב זרימת הדם ולמנוע החמרה באי-ספיקה ורידית. ניתן לא פעם גם להעלים כלי דם בולטים בידיים.  

טיפול סקלרותרפיה

צפו כאן בטיפול סקלרותרפיה שעיקרו הזרקת חומר כימי לתוך הנימים. הטיפול נעשה לעיתים, תחת הנחיית אולטרסאונד. טיפול זה נעשה ללא הרדמה ונמשך כ- 20 דקות. בהתאם למצב הרגליים – הרופא יחליט כמה טיפולים יספיקו כדי להיפטר מרשתות הנימים. לאחר הטיפול צריך להקפיד להשמע להוראות הרופא. הוראות אלו יכללו המנעות משמש, לבישה של גרביים אלסטיות או חבישה אלסטית והמנעות לתקופה קצרה מפעילות ספורטיבית.

מתי עושים ניתוח להסרת ורידים ברגליים?

כאשר ורידים בולטים גורמים לכאבים, בצקות, דימומים, דלקות ופצעים עמוקים הם מהווים לא רק פגם אסתטי אלא גם בעיה רפואית. במקרים כאלה צריך לשקול ניתוח להסרתם. 

השאירו פרטים לפגישת ייעוץ עם פלבולוג

העלמת נימים ברגליים - תמונות לפני ואחרי

שיטות להעלמת ורידים ונימים

המצב ברוב המקרים הוא שהטיפול השמרני המבוסס על תחבושת אלסטית עשוי למנוע החרפה באי-ספיקה ורידית עד לרף מסוים בלבד. אם רוצים לפתור את הבעיה, צריך לשקול את אחת משיטות הפעולה הבאות:

א. הטרשה ורידית – זו שיטה שבה מחדירים לתוך הווריד תמיסה מלחית מוקצפת שגורמת לתגובה דלקתית. בעקבות התגובה הדלקתית, הדפנות של הווריד מתעבות ודם עובר בלי שכלי הדם יתרחבו.

ב. ניתוח להסרת ורידים – הסרת ורידים בולטים באמצעים כירורגיים. שיטה זו רלוונטית כאשר יש מספיק כלי דם אחרים בסמוך להובלת הדם. כמו גם במצבים שבהם מדובר בורידים שאינם חיוניים לתפקוד.

ג. טיפול בגלי רדיו – קיימת אפשרות להעלמת ורידים או נימים על ידי טכנולוגיה מתקדמת של גלי רדיו. שיטה זו יעילה במיוחד לטיפול באזור שבין הברך למפשעה על ידי הרדמה של העור ולאחר מכן החדרת צנתר. 

ד. לייזר – גם טיפול בלייזר מתאים למי שרוצה לנצל את היתרונות של הטכנולוגיה הקיימת כיום ברפואה המודרנית. בפועל, ניתן להשתמש בלייזר במסגרת שני טיפולים שונים: או טיפול שדומה לטיפול בגלי הרדיו אך מיועד לוורידים מורחבים מאזור הברך ועד המפשעה, או טיפול המיושם רק בנימים או בוורידים קטנים ושטחיים בעור.

הרדמה לפני הסרת ורידים גדולים וקטנים

הסרת ורידים בולטים בשיטות טיפול פולשניות כרוכה בהרדמה מקומית או מלאה. הרופא יקבע את סוג ההרדמה לפי מיקום הטיפול, גודל הורידים, קרבתם לכלי דם גדולים, מצבו הרפואי של המטופל ועוד. 

משך הזמן הנדרש לטיפול

הטיפול בורידים קטנים או בנימים יכול להימשך בין דקות בודדות עד לשעה וחצי. ההבדל נובע משיטת הטיפול וכמות הורידים והנימים שבהם מטפלים. טיפול הטרשה, למשל, המבוסס על הזרקת תמיסה מוקצפת, לא אמור להימשך יותר מ-15 דקות. לעומת זאת, ניתוח להסרת ורידים עלול להימשך גם  שעה וחצי. טיפול בטכנולוגיה מתקדמת של גלי רדיו או לייזר נמשך פחות משעה. טיפול לייזר חיצוני שמתאים גם להסרת נגעים מהעור נמשך כ-10-15 דקות. מבחינת סיבוכים, ההמלצה היא לברר מראש מול הרופא המטפל מהם הסיכונים הכרוכים בכל פרוצדורה וכיצד ניתן להימנע מהם.

סקין בוסטר - ידיים לפני ואחרי

מה צפוי לאחר הטיפול?

לאחר הטרשה ורידית צפויה רגישות למגע, אך ניתן לחזור לעבודה כבר למחרת הטיפול. לעומת זאת, בניתוח להוצאת ורידים צריך לחבוש את האזור. במשך יומיים-שלושה עלולים להופיע כאבים, המטופלים במשככי כאבים. בטיפולי העלמת ורידים באמצעות לייזר או גלי רדיו צפויים כאבים קלים יותר. ניתן לחזור לשגרה תוך כדי נטילת תרופות נוגדות דלקת.

נציגי הרברט סמואל סנטר ישמחו לקבל את פרטיכם ולתאם לכם תור לבדיקת הרופא ולהתאמת הטיפול.

הסרת כלי דם

צרו קשר

טלפון 076-5310262
כתובת: הרברט סמואל 10, תל אביב, ישראל
דוא"ל: info@hscenter.co.il

דילוג לתוכן
צרו קשר:
9753* | השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם:

      Contact Us:
      9753* | Send us a Message: